Strona główna » Poradniki » Wiata samochodowa – za i przeciw

Wiata samochodowa – za i przeciw

01/02/2023
Wiata samochodowa – za i przeciw

Spis treści

Deszcze, ptactwo, grad, a nawet wichury mogą być poważnym zagrożeniem dla żywotności nie tylko lakieru, ale i karoserii samochodu. W celu zabezpieczenia pojazdu najbezpieczniej schować go pod dachem. Nie każdy posiada jednak wystarczająco dużo miejsca lub środków na budowę garażu. Dobrym wyborem będzie wówczas wiata, której dodatkową zaletą jest brak wymaganego pozwolenia, jeśli tylko swoją powierzchnią nie przekroczy ona 50 m². Co ważne, jedynym przeznaczeniem wiaty nie musi być ochrona samochodu. Z powodzeniem można schować pod nią także rower, drewno opałowe, czy nawet narzędzia ogrodowe, traktując ją jako rodzaj praktycznego przydomowego zadaszenia.

Czym jest wiata garażowa?

Wiata to zadaszenie stawiane najczęściej w celu ochrony samochodu przed warunkami atmosferycznymi takimi jak deszcze, śnieg, czy grad. Przykładem mogą być palram.pl, które dzielą się na modele wolnostojące, które można postawić właściwie w dowolnym miejscu ogrodu oraz wiaty montowane do ścian domu, nazywane przyściennymi. Modele przyścienne mogą tworzyć praktyczne rozszerzenie budynku, będąc jednocześnie stylowym zadaszeniem, zwykle dopasowywanym wizualnie do całej architektury domu i ogrodu.

Zobacz również:  Auta ze stanów zjednoczonych - czy różnią się od tych europejskich?


Dwustanowiskowa wiata garażowa z zadaszeniem z poliwęglanu, fot. Palram.pl

Głównymi materiałami, z których produkuje się obecnie wiaty garażowe, są aluminium oraz poliwęglan. Z aluminium tworzy się konstrukcję wiaty, która następnie pokrywana jest panelami poliwęglanowymi. Są one znacznie odporniejsze, a w dodatku lżejsze od szkła, jednocześnie do złudzenia je przypominając i świetnie przepuszczając naturalne światło słoneczne. Aluminium zapewnia trwałość konstrukcji – materiał ten jest odporny na korozję i szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Choć konstrukcje aluminiowe są niezwykle stabilne, jednocześnie pozostają lekkie, co ułatwia ich montaż.

Wiaty samochodowe można tworzyć także z konstrukcji drewnianych, za którymi przemawia ich elegancki wygląd i stosunkowo niska cena. Szkielet konstrukcji może być wykonany także ze stali. Najdroższe są wiaty murowane, które z drugiej strony zapewniają największą stabilność i trwałość zadaszenia.

Zobacz również:  Jak odrestaurować maskę do VW Garbus?


Aluminiowa wiata samochodowa w roli zadaszenia tarasowego, fot. Palram.pl

Wiata samochodowa a inne rodzaje zadaszeń

Najczęściej stawianym zadaszeniem w celu ochrony samochodu przed warunkami atmosferycznymi są zamykane garaże. W porównaniu z wiatami wymagają one jednak dopełnienia znacznie większej ilości formalności przed budową oraz posiadania więcej wolnego miejsca w ogrodzie. Garaż jest także zwykle droższym wyborem. W zamian za nieco wyższą cenę można skorzystać z zamknięcia garażu, w tym na przykład w celu ochrony rzeczy wartościowych, jak rowery czy sprzęt ogrodowy, przed kradzieżą. Kolejną zaletą garaży jest ochrona przed niskimi temperaturami, szczególnie w przypadku ocieplonych budynków, czego nie zapewni otwarta wiata niezależnie od materiału jej konstrukcji.


Namiot garażowy przykryty grubą tkaniną wodoodporną, fot. Ogrodosfera.pl

Zobacz również:  Leasing samochodu – Nowoczesna forma zakupu auta

Inną, znacznie tańszą możliwością, jest wybór namiotu garażowego. Nie jest on tak stabilny, jak stała wiata samochodowa, jednak świetnie sprawdza się jako tymczasowe zadaszenie, głównie przez niską cenę i możliwość zmiany ustawienia. Co ważne, w przeciwieństwie do namiotów, wiaty mogą służyć jako zadaszenie przez cały rok, w tym również podczas zimy, dzięki wytrzymałości pokrycia, odpornego na zbierający się na nim śnieg. Namioty, choć sezonowe, zachęcają jednak niewielkim kosztem i niezwykle szybkim montażem, co sprawdza się na przykład na działkach wypoczynkowych.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

O Autorze
Andrzej, 49-letni entuzjasta motoryzacji, dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą na blogu, poruszając tematy związane z mechaniką i technologią samochodową.
Komentarze
    Dodaj komentarz
    Popularne bezpieczniki Volkswagen
    Popularne bezpieczniki BMW
    Popularne bezpieczniki Audi
    © Copyright 2024 Autobezpieczniki