Poradniki

Ekonomiczne sposoby na ochronę auta – wiata, plandeka, a może namiot garażowy?

Samochód każdego dnia jest narażony na działanie wielu czynników, które mogą negatywnie wpływać na karoserię, a nawet uszkadzać inne niezbędne elementy. Do ochrony auta służą akcesoria takie jak plandeki nazywane również pokrowcami, a także całe garaże, które dodatkowo zabezpieczają pojazd przed kradzieżą. Jak ekonomicznie chronić swój samochód? Które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej – namiot garażowy, regularnie zakładana plandeka, a może estetyczna wiata przy domu?

Czy plandeka ochroni samochód przed wszystkimi szkodliwymi czynnikami?



Plandeki samochodowe różnią się między sobą przede wszystkim rozmiarem. Niektóre z nich zakrywają jedynie przednią szybę, chroniąc ją przed nagrzewaniem się latem i zamarzaniem zimą. Większe modele mogą ochraniać wszystkie szyby, a nawet cały samochód. Plandeki, które w pełni zakrywają pojazd, często nazywane są pokrowcami.

Plandeki służą przede wszystkim do ochrony samochodu przed promieniami UV, mrozem i opadami. Pokrowce wykonuje się z wodoodpornych materiałów, dzięki czemu osłaniają karoserię przed deszczem czy śniegiem. Wiele z nich jest w stanie chronić samochód również przed gradem, który często uszkadza lakier.

Zobacz również:  Jak sfinansować wyposażenie warsztatu samochodowego? Odpowiadamy!

Niewątpliwą zaletą plandek na samochód jest ich niska cena i możliwość użycia wszędzie, czy na własnej posesji, czy na publicznym parkingu, czy nawet podczas wyjazdu. Nie są one jednak tak trwałe jak pełne zadaszenia, ani nie gwarantują tak pełnego bezpieczeństwa. Plandeka nie uchroni samochodu przed kradzieżą czy uszkodzeniami spowodowanymi przez osoby trzecie.

Namiot garażowy, fot. Ogrodosfera.pl

Namioty garażowe – składane, łatwe w montażu i przenośne


Namioty garażowe to tańszy, przenośny i łatwiejszy w montażu odpowiednik tradycyjnego garażu. Posiadają one lekką i stabilną konstrukcję, którą rozkłada się w wybranym miejscu i przykrywa wodoodpornym poszyciem. Materiał poszycia nie wymaga impregnacji, a cały namiot garażowy jest gotowy do użycia zaraz po jego rozłożeniu.

Namioty garażowe w ogrodosfera.pl skutecznie chronią samochód przed niesprzyjającą pogodą. Nie straszny im deszcz, burze, grad czy silny wiatr. Ponieważ osłaniają samochód w całości, mogą chronić go także przed kradzieżą, nie zwracając na siebie uwagi potencjalnego złodzieja i nie zdradzając swojej zawartości.

Zobacz również:  Jak wymienić baterię w pilocie w Audi A3, A4, Q3, Q7, R8, TT?

Dużą zaletą jest także możliwość przeniesienia namiotu garażowego – z łatwością można go złożyć i przestawić, jeśli dotychczas wykorzystywane miejsce z jakiegoś powodu się nie sprawdza. Namioty na samochód są znacznie tańsze niż murowane garaże, co więcej mogą być wykorzystywane nie tylko do parkowania pojazdu, ale i na przykład składowania sprzętu ogrodowego.

Poliwęglanowa wiata samochodowa, fot. Ogrodosfera.pl

Wiaty samochodowe i garaże – zalety i wady obu rozwiązań


Wiaty samochodowe i garaże to najbardziej wytrzymała forma ochrony samochodu, która po ustawieniu może służyć kierowcom przez wiele lat. Wiążą się one jednak z największym wydatkiem i dłuższym montażem, który w tym przypadku staje się budową.

Wiaty garażowe to zadaszenie bez ścian bocznych, które ochrania samochód głównie przed opadami. Zapewniają one trwałą i skuteczną ochronę, jednak warto pamiętać, że silny wiatr podczas opadów może skierować je na pojazd. Wiaty mogą mieć różne rozmiary i mieścić pod sobą nawet kilka samochodów. Nie uchronią ich jednak przed kradzieżą ze względu na brak zamknięcia.

Zobacz również:  Jak działa płukanka do silnika?

Garaż to najbardziej tradycyjny wybór, który zapewnia pełną ochronę samochodu przed warunkami atmosferycznymi, opadami, skrajnymi temperaturami i wilgocią, a ze względu na możliwość bezpiecznego zamknięcia – również przed kradzieżą. Budowa garażu o dużej powierzchni może jednak wymagać zezwolenia i często wiąże się z dużymi kosztami. Taką decyzję warto dobrze przemyśleć, w tym przede wszystkim pod kątem ustawienia garażu, ponieważ jego przeniesienie, zwłaszcza w przypadku modeli murowanych, nie będzie później możliwe.

Dodaj komentarz