Poradniki

Zaplanuj długą podróż samochodem – na co zwrócić uwagę przed jesiennym wyjazdem?

Deszcz, wiatr i ograniczona widoczność sprawiają, że jesienią kierowcy jeżdżą ostrożniej. Jednak zmiana stylu jazdy to nie wszystko – dowiedz się, jak przygotować się do dłuższych i krótszych wyjazdów samochodowych w okresie jesiennym.

Stan techniczny samochodu – które elementy warto sprawdzić?


Początek jesieni to dobry moment, aby skontrolować stan techniczny pojazdu. Nie musisz od razu odwiedzać warsztatu – niektóre czynności możesz wykonać we własnym zakresie. Jakim elementom auta warto poświęcić najwięcej uwagi? Samodzielnie możesz zabezpieczyć uszczelki – wystarczy użyć specjalnych preparatów (np. glicerynowych). Rezultat? Niższe ryzyko, że późną jesienią uszczelki zaczną przymarzać.

Przygotowując samochód do jazdy w coraz chłodniejsze dni, uwagę warto też poświęcić wycieraczkom. Pióra mogą być zużyte i w rezultacie nie spełniać swojej roli. W takiej sytuacji nie warto ryzykować – należy po prostu wymienić wycieraczki, by w razie deszczu zapewnić sobie możliwie najlepszą widoczność.

Zobacz również:  Efektywne zarządzanie w branży logistycznej

Inne elementy pojazdu, które należy sprawdzić z początkiem jesieni:

  • akumulator – gdy samochód nie był używany od dłuższego czasu, konieczne może okazać się jego podładowanie;
  • poziom płynu do spryskiwaczy – należy go uzupełnić;
  • opony – w zależności od warunków panujących na drodze, konieczna może być zmiana ogumienia.

Wyrusz w drogę ubezpieczony – jakie polisy komunikacyjne warto kupić wraz z OC?

Ubezpieczenie OC chroni kierowcę jedynie przed finansową odpowiedzialnością za szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego. Wyjeżdżając na drogę jesienią, chcesz czuć się bezpiecznie? Pamiętaj o zakupie dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Wybór jest bardzo szeroki – ubezpieczyciele proponują m.in. assistance, NNW, AC, ubezpieczenie opon i ubezpieczenie szyb.

Jednym z popularniejszych produktów ubezpieczeniowych dedykowanych kierowcom jest ubezpieczenie NNW komunikacyjne na Warta.pl. Co zapewnia ta polisa? Ochroną objęte jest zdrowie i życie kierowcy lub kierowcy i pasażerów. Gdyby następstwem nieszczęśliwego wypadku okazała się trwała utrata zdrowia lub śmierć ubezpieczonego, firma ubezpieczeniowa wypłaci ustaloną w umowie kwotę.

Zobacz również:  Leasing samochodu – Nowoczesna forma zakupu auta

Ubezpieczenie NNW komunikacyjne – co warto o nim wiedzieć:

  • polisa może obowiązywać nie tylko w Polsce – ochrona może być udzielana niemal we wszystkich krajach Europy;
  • firma ubezpieczeniowa może zapewnić wypłatę dodatkowych świadczeń – przykładowo ubezpieczyciel może pokryć koszt transportu medycznego, gdy do nieszczęśliwego wypadku doszło za granicą;
  • ubezpieczyciele często oferują rozszerzenie do NNW – takie rozwiązanie może zapewnić dodatkowe środki dla rodziny w razie śmierci ubezpieczonego.

Wyjazd za granicę? Sprawdź, czy masz obowiązkowe wyposażenie

Zagraniczne wyjazdy autem są szczególnie popularne w okresie letnim, ale część osób wybiera się na wakacje jesienią. Ty również? Planując wyjazd za granicę, musisz pamiętać jeszcze o podstawowym wyposażeniu samochodu. W Polsce lista obowiązkowego wyposażenia jest krótka – znajdują się na niej jedynie trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. W innych krajach Europy bywa z tym jednak różnie.

Zobacz również:  Wiata samochodowa – za i przeciw

Nie chcesz mieć problemów po przekroczeniu granicy? Upewnij się, że w bagażniku masz wymagane wyposażenie. W przeciwnym razie kontrola może skończyć się mandatem.

Dodaj komentarz