Poradniki

Opony zimowe ranking – koniecznie sprawdź przed zimą!

Opony zimowe to rodzaj ogumienia specjalnie przystosowany do jazdy w warunkach zimowych. Charakterystyczna konstrukcja bieżnika oraz specyficzna mieszanka zapewnia bezpieczną podróż w warunkach klimatycznych, gdzie średnie temperatury spadają poniżej 7 stopni Celsjusza, a na drogach pojawiają się typowe dla zimowej aury warunki atmosferyczne: – lód, – śnieg.- błoto pośniegowe. Na rynku istnieje wiele firm oferujących w sprzedaży opony zimowe. Na co więc zwrócić uwagę przy ich zakupie? Którzy producenci są najczęściej polecani? Sprawdź nasz ranking opon zimowych i dokonaj świadomego wyboru spośród tysięcy dostępnych ofert!

Na co zwrócić uwagę wybierając opony zimowe?


Jest wiele czynników, mających wpływ na to jakie opony zimowe będą najlepsze dla naszego samochodu. Przede wszystkim należy zacząć od wyboru właściwego rozmiaru oraz indeksów: nośności, a także prędkości. Informacje na temat polecanych typów konkretnie dla naszego modelu pojazdu można znaleźć np. w instrukcji lub Internecie.

Rozmiar opon

Najprostszy sposób na dobór właściwego rozmiaru tzw. „zimówek” to sprawdzenie go na oponach, które aktualnie są używane w samochodzie. Znaleźć go można na boku opony. Ma on zawsze ten sam format tj. np. 195/65R15 – gdzie numer 195 oznacza szerokość, 65 profil a 15 średnicę felgi. Szerokość odczytuje się w milimetrach, profil jest to odsetek szerokości, natomiast średnicę felgi podaje się w calach.

Zobacz również:  Akumulatory litowo-jonowe – jak je ładować?

Indeks nośności


Indeks nośności definiuje maksymalne obciążenie pod jakim opona może pracować, zachowując przy tym swoje właściwości. Jest to wartość ściśle określona przez producenta danego modelu samochodu. Indeks ma na celu określenie, ile kilogramów jest w stanie udźwignąć opona w czasie jazdy z maksymalną dopuszczalną prędkością. Umieszcza się go na ścianie bocznej opony, tuż za oznaczeniem jej rozmiaru oraz na tabliczce znamionowej.

Indeks prędkości

Indeks prędkości – jak wskazuje nazwa – określa prędkość, przy której opona jest w stanie wytrzymać dopuszczalne obciążenie. Podobnie jak poprzednie wskaźniki – indeks ten znaleźć można również na ścianie bocznej opony, zaraz przy liczbie wskazującej indeks nośności.

Rodzaj bieżnika

Ponadto, opony zimowe rozróżnia się również pod względem rodzaju zastosowanego bieżnika. Tańszy wariant, a przy tym polecany dla aut osobowych oraz mniejszych pojazdów dostawczych, stanowią opony o rzeźbie symetrycznej. Ich cechą charakterystyczną jest takie samo ułożenie bloków bieżnika po obu stronach zewnętrznej części opony. Ogumienie tego typu wyróżnia m.in. dobra wytrzymałość, natomiast wadą są słabsze parametry trakcyjne.Prawdopodobnie najchętniej wybieranymi modelami wśród opon zimowych są warianty posiadające bieżnik kierunkowy. Ma on kształt, który przypomina literę U lub V. Ten typ ogumienia charakteryzuje się dobrym odprowadzaniem wody oraz błota pośniegowego.

Zobacz również:  Porównanie opon całorocznych: Michelin CrossClimate 2 vs. Goodyear Vector 4Seasons vs. Continental AllSeasonContact - który wybrać?

Opony zimowe – ranking najlepszych producentów opon zimowych

Opony Continental

Opony zimowe Continental są zdecydowanym numerem 1 wśród producentów ogumienia. Od wielu lat opony tej firmy są najwyżej oceniane w wielu niezależnych rankingach, opartych na szczegółowych testach oraz wyliczeniach. Swoje wyniki zawdzięczają doskonałym osiągom oraz bardzo dobremu zbilansowaniu. Opony Continental zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa w każdych warunkach atmosferycznych. Doskonale radzą sobie zarówno na śniegu, jak i mokrej nawierzchni. Również na suchym asfalcie sprawdzają się rewelacyjnie.

Opony Hankook

Opony zimowe Hankook to produkt Koreańskiej firmy, która niestety jest mało doceniana na świecie, przez co uważa się ją za przedstawiciela średniego segmentu. Zupełnie niesłusznie, gdyż opony zimowe Hankook uzyskują doskonałe wyniki w przeprowadzanych badaniach, a to potwierdza ich wysoką jakość. Koreańskie „zimówki” zaskakują bardzo dobrymi parametrami zarówno na mokrej nawierzchni, jak i na śniegu. Na suchym asfalcie nieco ustępują pierwszeństwa produktom Continental, natomiast nadal zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.

Zobacz również:  Dlaczego warto wynająć autokar z kierowcą?

Opony Bridgestone

Opony zimowe Bridgestone to wyłącznie produkty klasy premium. Firma Bridgestone wywodzi się z Japonii. Była pierwszym światowym dystrybutorem opon. Producent Bridgestone to symbol doskonałości oraz innowacyjności. Ich opony bardzo często zwyciężają w przeprowadzanych testach porównawczych. Również wśród użytkowników zbierają nienaganne opinie. Opony Bridgestone zyskują doskonałe osiągi w trudnych warunkach śnieżnych, w deszczu, a także na oblodzonej nawierzchni. Firma kładzie duży nacisk na wzorowanie bieżnika, regularnie dopracowując jego detale, przy uwzględnieniu opinii specjalistycznych kierowców, którzy testują opony w najbardziej wymagających warunkach pogodowych.

Wybór opon zimowych, które najlepiej spełnią wszelkie oczekiwania to niełatwe zadanie. Na rynku istnieje kilka firm, których produkty posiadają na prawdę wysoką jakość i są polecane również przez innych użytkowników. Podejmij dobrą decyzję i zakup swoje opony jeszcze zanim spadnie pierwszy tegoroczny śnieg!

Dodaj komentarz