Poradniki

Porady dla osób wynajmujących samochód po raz pierwszy

Jeśli po raz pierwszy wypożyczasz samochód, proces ten może wydawać się nieco zniechęcający i stresujący. Ale nie martw się – jesteśmy tu, aby Ci pomóc! W tym wpisie na blogu przedstawimy kilka wskazówek, które sprawią, że Twoje doświadczenie będzie tak gładkie i bezstresowe, jak to tylko możliwe. Niezależnie od tego, czy wynajmujesz samochód w celach biznesowych, czy dla przyjemności, przeczytaj dalej, aby uzyskać kilka świetnych porad.

  • Wybierz rodzaj samochodu, który będzie idealnie dopasowany do Twoich potrzeb, wymagań i celów.
  • Przed wynajęciem auta sprawdź jego stan – czy nie ma żadnych uszkodzeń zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.
  • Gdy nadejdzie czas zwrotu auta, zatankuj zbiornik paliwa do pełna – w przeciwnym razie za zatankowanie w wypożyczalni zapłacisz dużo więcej niż na stacji benzynowej.
  • Zaplanuj swoją trasę tak, aby unikać poruszania się w godzinach szczytu i zaoszczędzić swój czas bez spędzania godzin w korkach.
  • Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, by uniknąć dodatkowych kosztów takich jak mandaty czy naprawy auta.
  • Parkuj auto w dobrze oświetlonych miejscach, by zminimalizować ryzyko aktów wandalizmu.

Wynajmij samochód, który jest odpowiedniej wielkości dla Twoich potrzeb


Przed wynajęciem konkretnego auta warto zastanowić się, jakiej wielkości samochodu będziesz potrzebować. Jeśli podróżujesz sam lub z kilkoma osobami, nie ma potrzeby wynajmowania ogromnego SUV-a. Mniejszy samochód jest bardziej zwrotny i łatwiejszy do zaparkowania. Z drugiej strony, jeśli podróżujesz z większą grupą osób lub dużą ilością bagażu, upewnij się, że wybierzesz samochód, który będzie wystarczająco wygodny i przestronny. Zastanów się, jakich funkcji będziesz potrzebować w wynajętym samochodzie. Czy potrzebujesz nawigacji GPS? Czy chciałbyś dodać dodatkowego kierowcę? Poinformuj o tym wypożyczalnię z wyprzedzeniem, aby mogła zapewnić samochód odpowiedni do Twoich potrzeb. Warto poruszyć jeszcze jedną kwestię – jeżeli będziesz jeździł w mieście, rozważ wypożyczenie samochodu hybrydowego lub elektrycznego, aby zaoszczędzić na paliwie. Jeżeli będziesz podróżować po autostradach, wynajmij samochód z dobrym zużyciem paliwa. Dokonując rezerwacji, zapytaj o ewentualne zniżki lub kupony, co pomoże Ci zoptymalizować koszty.

Zobacz również:  Bezpieczna podróż z dzieckiem. Na co zwrócić uwagę przy montażu fotelika?

Przed wyjazdem sprawdź, czy samochód nie jest uszkodzony

Kiedy już wybierzesz samochód odpowiadający Twoim potrzebom, ważne jest, abyś dokładnie sprawdził go przed opuszczeniem wypożyczalni. Sprawdź, czy nie ma żadnych uszkodzeń, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz samochodu. Jeśli coś znajdziesz, zwróć na to uwagę pracownikom wypożyczalni i poproś o zanotowanie tego faktu. Dzięki temu przy zwrocie samochodu nie zostaniesz obciążony kosztami uszkodzeń. To bardzo ważne, bo gdy decydujesz się np. na wynajem długoterminowy auta, może nie obejść się bez drobnych szkód – zadbaj więc o to, byś brał odpowiedzialność jedynie za swoje użytkowanie samochodu. Na wszelki wypadek zalecamy zrobienie zdjęć samochodu przed rozpoczęciem jazdy. W ten sposób zabezpieczysz się na wypadek, gdyby wypożyczalnia próbowała pociągnąć Cię do odpowiedzialności za uszkodzenia, które były w momencie odbioru samochodu. Po sprawdzeniu samochodu i upewnieniu się, że wszystko jest w porządku, czas ruszyć w drogę! A jeśli masz jakiekolwiek problemy, nie wahaj się skontaktować z wypożyczalnią – oni służą pomocą!

Napełnij zbiornik paliwa przed zwrotem samochodu


Ta wskazówka jest naprawdę bardzo ważna i przydatna. Kiedy oddajesz samochód, upewnij się, że zbiornik paliwa jest pełny. Jeśli nie będzie, zostaniesz obciążony znacznie wyższą stawką za litr niż gdybyś zatankował na stacji benzynowej. A uwierz nam – to może być znaczna suma pieniędzy! Zaoszczędź więc sobie kłopotu i zatankuj przed oddaniem samochodu. Większość wypożyczalni pobierze od Ciebie wysoką opłatę, jeśli oddasz samochód z pustym zbiornikiem paliwa, więc najlepiej tego unikać. Jeżeli nie wiesz, jak znaleźć stację benzynową, poproś o pomoc pracowników wypożyczalni lub zasięgnij informacji w Internecie. W większości wypożyczalni wymagane jest zwrócenie samochodu z pełnym bakiem paliwa i dobrze o tym pamiętać, bo tak, jak wspominaliśmy – tankowanie w wypożyczalni jest zwykle droższe niż na stacji benzynowej.

Zobacz również:  Motoryzacja: samochody latające — przyszłość czy fikcja?

W miarę możliwości unikaj jazdy w godzinach szczytu

Jeśli możesz, staraj się unikać jazdy w godzinach szczytu. Ruch w godzinach szczytu może być bardzo stresujący i najlepiej go unikać, jeśli to możliwe. Oczywiście nie zawsze jest to do zrobienia, ale jeśli masz taką możliwość, zaplanuj swoje podróże tak, by nie utknąć w korku.

Wynajmując samochód, dobrze jest mieć pojęcie, dokąd się wybierasz i jak tam dotrzeć. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i stres podczas jazdy. Zaplanuj swoją trasę z wyprzedzeniem, używając mapy lub systemu nawigacji GPS, i upewnij się, że masz dużo czasu na ruch, postoje i objazdy. Szczególnie jeśli decydujesz się na wynajem krótkoterminowy samochodu i nie masz za dużo czasu, wskazówka o unikaniu jazdy w godzinach szczytu może być szczególnie pomocna.

Bądź świadomy swojego otoczenia i przestrzegaj wszystkich przepisów ruchu drogowego

Podczas jazdy po nieznanym terenie ważne jest, aby być świadomym otoczenia i aby przestrzegać wszystkich przepisów ruchu drogowego. Przestrzeganie ograniczeń prędkości, używanie kierunkowskazów i zatrzymywanie się na znakach stopu pomoże Ci uniknąć wypadków czy kosztownych napraw. Poza tym dzięki świadomości znaków drogowych i przestrzegania ich zasad, możesz uniknąć dodatkowych, zbędnych kosztów takich jak mandaty. Zwracaj więc uwagę na znaki drogowe i oznaczenia oraz nie wahaj się pytać o drogę, jeśli nie jesteś pewien, dokąd zmierzasz.

Zobacz również:  Szukasz auta dla pracownika? Odwiedź wypożyczalnię aut elektrycznych

Parkuj w dobrze oświetlonym miejscu, zwłaszcza jeśli oddajesz samochód w nocy

Parkując wypożyczone auto zwracaj uwagę, aby było to miejsce dobrze oświetlone. Szczególnie jeśli decydujesz się na dłuższy wynajem np. wynajem średnioterminowy samochodu istnieje większe ryzyko, że którejś nocy auto może zostać uszkodzone przez akty wandalizmu. Finalnie zwracając wypożyczony samochód pamiętaj i wtedy, żeby zaparkować auto w dobrze oświetlonym miejscu. Dzięki temu unikniesz problemów związanych z uszkodzeniem lub kradzieżą samochodu. Jeśli to możliwe, zaparkuj w garażu lub na zadaszonym parkingu. Jeśli musisz zaparkować na ulicy, pamiętaj, by zamknąć samochód, zabrać ze sobą wszystkie cenne przedmioty i wybrać miejsce dobrze oświetlone, znajdujące się w pobliżu ruchliwego miejsca.

Dodaj komentarz