Strona główna » Poradniki » 3 sposoby na sprawdzenie prawdziwego przebiegu auta

3 sposoby na sprawdzenie prawdziwego przebiegu auta

06/20/2023
3 sposoby na sprawdzenie prawdziwego przebiegu auta

Spis treści

Dzięki znajomości przebiegu samochodu można ocenić jego stan techniczny i oszacować stopień wyeksploatowania poszczególnych podzespołów, a to z kolei pośrednio przekłada się na wartość pojazdu. Informacja na temat liczby przejechanych kilometrów przydaje się zwłaszcza przy zakupie auta używanego. Przeczytaj, w jaki sposób możesz sprawdzić realny przebieg samochodu.

Dlaczego warto sprawdzić przebieg auta?

Zaniżanie liczby przejechanych kilometrów to domena polskich handlarzy samochodów używanych. Nierzetelni sprzedawcy bez zawahania cofali liczniki o setki czy tysiące kilometrów. Do 2019 roku za taki proceder nie groziły żadne konsekwencje, jednak po wprowadzeniu nowych przepisów w prawie karnym zmiana stanu licznika przebiegu jest uznawana za oszustwo. Za taką czynność grozi od 3 miesięcy do nawet 5 lat więzienia.

Dlaczego tak ważne jest, aby przed zakupem auta używanego dokładnie zweryfikować wiarygodność zbywcy? Otóż jeśli zdecydujesz się na pojazd ze skorygowanym licznikiem, prawdopodobnie zapłacisz za nie znacznie więcej, niż jest w rzeczywistości warte.

Jak sprawdzić przebieg auta?

Nie istnieje uniwersalna metoda na zweryfikowanie wiarygodności licznika, która zdałaby egzamin w każdej sytuacji. Dlatego sposób sprawdzenia liczby przejechanych kilometrów powinieneś dostosować do okoliczności. Wiele wniosków na temat stanu technicznego pojazdu możesz wyciągnąć podczas oględzin pojazdu. W czasie spotkania ze sprzedawcą zwróć szczególną uwagę na stopień wytarcia elementów wyposażenia (kierownicy, gałki zmiany biegów czy przycisków), stan opon i wygląd deski rozdzielczej. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://rankomat.pl/samochod/gdzie-sprawdzic-przebieg-auta.

Zobacz również:  Sklep z bagażnikami samochodowymi do wszystkich marek pojazdów

1. Baza CEPiK

System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) funkcjonuje od 2016 roku. Gromadzi informacje na temat samochodów zarejestrowanych w Polsce i osobach mających uprawnienia do kierowania. Poprawność działania bazy nadzoruje Minister Cyfryzacji, a dokładny sposób jej funkcjonowania reguluje ustawa Prawo o Ruchu Drogowym. CEPiK współpracuje z ubezpieczycielami, stacjami kontroli pojazdów i wydziałami komunikacji, pozyskując od nich dane dotyczące m.in. ważności polisy OC, stanu technicznego pojazdu czy liczby przejechanych kilometrów.

Aby sprawdzić przebieg samochodu, poproś sprzedawcę o udostępnienie:

  • numeru rejestracyjnego,
  • numeru VIN,
  • daty pierwszej rejestracji.

Jeśli masz już te dane, wejdź na stronę https://historiapojazdu.gov.pl/. Uzupełnij krótki formularz i sprawdź stan licznika odnotowany w czasie ostatniego przeglądu technicznego. Jeśli aktualny przebieg pojazdu nie zgadza się z tym odnotowanym w stacji diagnostycznej (jest niższy lub nieznacznie wyższy), zrezygnuj z zakupu pojazdu.

2. Wizyta u elektromechanika

Obecnie produkowane samochody są wyposażone w zaawansowane komputery pokładowe ze specjalnym programem, który rejestruje i analizuje eksploatację auta. Zlicza liczbę rozruchów, średnie prędkości i czasy przejazdów. Na podstawie zebranych informacji określa też, jak dużo kilometrów przejechano danym samochodem.

Zobacz również:  Ubezpieczenia samochodu dostępne na rynku - przegląd 2024

Aby dowiedzieć się, jakie dane skrywa komputer w Twoim aucie, musisz udać się do elektromechanika. Specjalista ma możliwość skontrolowania np. sterowników silnika, skrzyni biegów czy radia. Ponadto może przeanalizować przebieg i czas roboczogodzin silnika, na podstawie których wyliczy średnią prędkość pojazdu od chwili produkcji. Jeśli uzyskana wartość będzie znacząco odbiegała od normy może to oznaczać, że liczba przejechanych kilometrów została zaniżona.

3. Wizyta w ASO

Wizyta w autoryzowanej stacji obsługi, czyli ASO, pozwala sprawdzić wiarygodność przebiegu w nowszych modelach pojazdów. W obecnie produkowanych samochodach liczba przejechanych kilometrów jest zapisywana w pamięci kluczyka. Po włożeniu do stacyjki zapamiętuje on już zmieniony przebieg, co można wykorzystać do sprawdzenia wiarygodności sprzedawcy.

Wystarczy, że w ASO porówna się dane z kluczyka używanego na co dzień z informacjami zapisanymi na kluczyku zapasowym, niewykorzystywanym na co dzień do uruchamiania pojazdu.

Zdarza się też, że handlarze przeprogramowują sterowniki, aby zmniejszyć przebieg pojazdu. Aby to wykryć, należy przejrzeć historię serwisową pojazdu za pomocą numeru VIN.

Zobacz również:  Firma leasingująca samochody dostawcze bez BIK i KRD

Przebieg pojazdu a cena OC

Ubezpieczyciele traktują liczbę przejechanych kilometrów jako wyznacznik stanu technicznego i przyjmują, że auto z dużym przebiegiem jest bardziej awaryjne i tym samym — stwarza większe zagrożenie na drodze. Ponadto licznik często świadczy o wieku samochodu. Przeważnie im więcej pokonanych kilometrów, tym starsze auto, a rok produkcji to kolejny czynnik wpływający na wysokość składki polisy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie przebiegu pojazdu na cenę OC, wejdź na https://rankomat.pl/samochod/przebieg-samochodu-a-cena-oc.

Pamiętaj, że ubezpieczyciele przy wyliczaniu ceny ubezpieczeni uwzględniają również wiele innych kwestii — np. wiek właściciela, jego doświadczenie jako kierowca czy historię szkodowości. Oznacza to, że możesz znaleźć tanie OC nawet dla pojazdu z dużym przebiegiem. Aby to zrobić, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeniowej. To niezwykle przydatne narzędzie przedstawi Ci zestawienie kilkunastu ofert od różnych firm, spośród których wybierzesz tą najkorzystniejszą.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

O Autorze
Andrzej, 49-letni entuzjasta motoryzacji, dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą na blogu, poruszając tematy związane z mechaniką i technologią samochodową.
Komentarze
    Dodaj komentarz
    Popularne bezpieczniki Volkswagen
    Popularne bezpieczniki BMW
    Popularne bezpieczniki Audi
    © Copyright 2024 Autobezpieczniki