Poradniki

Wyposażenie wulkanizacji – nie tylko kompresory i pneumatyka!

Punkty wymiany i serwisu opon kojarzą nam się przede wszystkim z charakterystycznym dźwiękiem wydawanym przez kompresory oraz klucze i pistolety pneumatyczne. Ale to nie wszystko! Wyposażenie wulkanizacji jest zdecydowanie bardziej rozbudowane. Sprawdźmy, co będzie niezbędne w takich warsztatach.


 

Kompresor i narzędzia pneumatyczne to podstawa

Każda osoba, która regularnie odwiedza wulkanizatora np. w celu sezonowej wymiany opon albo ich naprawy, z pewnością będzie w stanie wymienić kilka najważniejszych elementów wyposażenia zakładów wulkanizacyjnych. Nie bez przyczyny to urządzenia pneumatyczne przychodzą nam najpierw na myśl.


To właśnie udarowe klucze pneumatyczne pozwalają na błyskawiczne odkręcenie śrub, nawet tych mocno zapieczonych, z którymi mamy problem w przypadku standardowych, ręcznych narzędzi. Demontaż i montaż trwają dzięki nim naprawdę krótko.

Łatwo przy tym nie zwrócić uwagi na inne urządzenia, które umożliwiają tak szybką i jakościową obsługę.

Zobacz również:  Szkoda całkowita — czy skreśla samochód? Najnowsze badania autoDNA

 

Wyposażenie warsztatów wulkanizacyjnych: potrzebny będzie cięższy sprzęt

A wiele urządzeń, które znajdziemy w warsztatach, po prostu trudno przeoczyć ze względu na ich stosunkowo duże gabaryty. Sprawdźmy, jakie wyposażenie wulkanizacji uda nam się znaleźć w ofercie REDATS.

Do codziennego działania potrzebne będą przede wszystkim:

  • Podnośniki: mogą przybierać różne formy, a profesjonalny punkt powinien być przygotowany na każdą ewentualność. Do wyboru są więc lewarki – żaby, podnośniki poduszkowe, tzw. bałwanki, ale również podnośniki kolumnowe i nożycowe. Bez nich montaż i demontaż kół byłyby po prostu niemożliwe.
  • Montażownice do opon: dostępne są zarówno urządzenia automatyczne, jak i półautomatyczne. Znacząco upraszczają pracę.
  • Wyważarki do kół: ale zanim będzie można zamontować koło do pojazdu, trzeba je oczywiście wyważyć. Pod tym względem nie ma miejsca na ustępstwa: to kwestia komfortu jazdy. To też podstawowy element wyposażenia warsztatów wulkanizacyjnych.
Zobacz również:  Wynajem samochodu: Czy opłaca się korzystać z usług wypożyczalni?

 

Narzędzia i materiały wulkanizacyjne również będą niezbędne

Wymieniony wyżej sprzęt to rzecz jasna zaledwie punkt wyjścia. Wyposażenie wulkanizacji trudno wyobrazić sobie bez naprawdę wielu narzędzi i materiałów, które z jednej strony przydają się podczas standardowej wymiany kół i opon, z drugiej w ramach ich naprawy. Pracę wulkanizatora trudno wyobrazić sobie bez łatek i kołków czy wkładów naprawczych.

Poza tym na wyposażeniu wulkanizacji powinny znaleźć się również specjalistyczne kleje, uszczelniacze i rozpuszczalniki. Do tego dochodzi pełen zestaw profesjonalnych narzędzi, takich jak frezy, skrobaki, rolki dociskowe, rozpieraki i termopresy. Przydadzą się też wentyle i ciężarki do kół stalowych oraz aluminiowych.

 

Potrzebnych jest o wiele więcej narzędzi

To nadal nie wszystko! Aby zakład wulkanizacyjny był doskonale przygotowany na przyjęcie każdego pojazdu, musi znaleźć się w nim jeszcze więcej urządzeń – zarówno tych specjalistycznych, jak i o bardziej uniwersalnym charakterze.

Zobacz również:  Jak wymienić baterię w pilocie w Audi A3, A4, A5, A6, Q5, Q7?

Niezbędne będą więc różnego typu klucze używane podczas montażu i demontażu, myjki, ale również tablice warsztatowe z wieszakami i kuwetkami, które pomogą zapewnić odpowiednią ergonomię, a co za tym idzie wysoką efektywność prac. Istotnym aspektem, który łatwo przeoczyć, są środki pomagające zachować czystość i chronić przed zabrudzeniami zarówno pracowników wykonujących swoje obowiązki, jak i pojazdy klientów.

Dodaj komentarz