Strona główna » Inne » Oleje silnikowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Oleje silnikowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć

08/30/2022
Oleje silnikowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Spis treści

Samochód składa się z wielu komponentów, wśród których zdecydowanie najważniejszy jest silnik. Jego praca jest możliwa jedynie po zastosowaniu odpowiedniego oleju. Z czasem konieczne jest jednak jego uzupełnienie lub wymienienie.

Do czego służy olej silnikowy?

Olej silnikowy pełni bardzo ważną funkcję w każdym pojeździe. Zapobiega on bezpośredniemu kontaktowi poszczególnych elementów metalowych znajdujących się wewnątrz silnika. Zapewnia smarowanie, dzięki czemu na wszystkich komponentach pojawia się tłusty film. Olej pełni również dodatkowe funkcje, takie jak:

  • zabezpieczenie przed powstawaniem rdzy wewnątrz silnika – w tym przypadku konieczne jest zastosowanie olejów o odczynie zasadowym, z dodatkowymi właściwościami antykorozyjnymi;

  • chłodzenie elementów silnika narażonych na intensywną pracę – zbyt wysoka temperatura takich części może doprowadzić do ich uszkodzenia, co wiąże się z poważnymi wydatkami;

  • utrzymywanie temperatury elementów na stałym poziomie – w przypadku niektórych komponentów przepływający olej sprawia, że temperatura komponentów jest zbliżona do ciepła oleju silnikowego krążącego w całym układzie;

  • przeciwdziałanie gromadzeniu się zanieczyszczeń we wnętrzu silnika – olej silnikowy rozprasza zanieczyszczenia, dzięki czemu nie dochodzi do zablokowania się poszczególnych elementów.

Aby olej silnikowy mógł pełnić wspomniane funkcje, konieczne jest zakupienie odpowiedniego preparatu i dobranie go do poszczególnych parametrów danego samochodu. Nie można również zapominać o właściwej ilości środka wewnątrz silnika. Zarówno nadmiar, jak i niedobór jest niszczący dla komponentów w pojeździe. Pojemność silnika w każdym modelu samochodu jest zupełnie inna. Często w celu uzupełnienia całego zbiornika konieczne jest zastosowanie nawet kilku opakowań oleju do samochodu. W sklepach internetowych, takich jak np. Metler, można znaleźć baniaki po 1 l i 5 l preparatu. To produkty umieszczone w butelkach ze specjalnym otworem, który pozwala na łatwe nalewanie oleju do wnętrza silnika.

Zobacz również:  Prawidłowy montaż opon – jak zakładać ogumienie kierunkowe i asymetryczne?

Uzupełnianie i wymiana oleju silnikowego

Oleje do silników samochodowych mają to do siebie, że w trakcie jazdy ulegają zużyciu. Z tego powodu tak ważne jest regularne sprawdzanie poziomu płynu w silniku z wykorzystaniem specjalnego bagnetu. Znajdują się na nim oznaczenia ilości minimalnej i maksymalnej. Zawartość oleju musi znajdować się pomiędzy nimi, by możliwe było bezpieczne korzystanie z pojazdu. To właśnie dlatego co kilka tygodni należy uzupełnić silnik – zwykle wystarczy zaledwie kilkaset mililitrów płynu.

Uzupełnianie oleju nie jest jednak jedynym obowiązkiem związanym z użytkowaniem samochodu. Trzeba pamiętać również o tym, że z czasem cała zawartość pojemnika ulega zużyciu. Wówczas olej staje się ciemniejszy. Zaleca się, by raz na rok przeprowadzić jego wymianę. Można zrobić to samodzielnie, ale jedynie pod warunkiem, że dysponuje się odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. W innym przypadku konieczne jest udanie się do profesjonalnego warsztatu samochodowego.

Zobacz również:  Zasady i strategie tradingu kryptowalutowego

Brak uzupełniania oleju do samochodu może spowodować jego zatarcie. Na szczęście w samochodach zbyt niski poziom płynu jest sygnalizowany specjalnymi kontrolkami. Zaleca się jednak samodzielne sprawdzanie ilości oleju, zanim jego brak zasygnalizuje komputer pokładowy. W ten sposób można uniknąć konieczności wymieniania lub naprawiania silnika, co jest ogromnym wydatkiem.

Oleje silnikowe znanych producentów

Oleje silnikowe muszą cechować się odpowiednio wysoką jakością, by pozwalać na zadbanie o poprawne działanie pojazdu. Obecnie na rynku znaleźć można wiele różnych produktów tego typu. Wśród nich pojawia się m.in. olej Castrol czy Liqui Moli.

Wybierając odpowiedni olej do samochodu, należy wziąć pod uwagę jego dokładny skład. Dobrym pomysłem jest również sugerowanie się opiniami innych użytkowników tych samych modeli pojazdów. Trzeba bowiem pamiętać, że ten sam preparat może działać w zupełnie inny sposób w zależności od dokładnych parametrów motoru. Wprawieni kierowcy potrafią zaobserwować, jakie oleje wpływają pozytywnie na działanie ich samochodu, a które powodują obniżenie osiągów.

Zobacz również:  Ekologiczne rozwiązania w transporcie: przyszłość elektryki, CNG i innych technologii

Jak wybrać odpowiedni olej samochodowy?

Oleje samochodowe są dostępne w wielu różnych wersjach, dlatego wybór odpowiedniego często bywa dość trudny. Należy kierować się dokładnymi parametrami dotyczącymi danego pojazdu. Poszczególne oleje różnią się m.in. lepkością. Niektórzy właściciele samochodów decydują się na zakupienie mniej lepkich preparatów, które zapewniają odpowiednie osiągi zarówno przy niewielkich, jak i znacznie większych prędkościach.

Jeśli nie wiesz, jaki olej do samochodu sprawdzi się najlepiej w przypadku Twojego pojazdu, warto zapytać o poradę specjalistów. Kwestię tę można pozostawić mechanikom z profesjonalnych warsztatów samochodowych. Często jednak istnieje opcja zakupienia oleju samodzielnie i dostarczenia go mechanikowi. W ten sposób w Twoim silniku znajdzie się wybrany przez Ciebie preparat, a cena jego zakupu może okazać się znacznie niższa, niż gdy skorzystasz z produktów oferowanych w warsztacie.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

O Autorze
Andrzej, 49-letni entuzjasta motoryzacji, dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą na blogu, poruszając tematy związane z mechaniką i technologią samochodową.
Komentarze
    Dodaj komentarz
    Popularne bezpieczniki Volkswagen
    Popularne bezpieczniki BMW
    Popularne bezpieczniki Audi
    © Copyright 2024 Autobezpieczniki