Akumulatory

Jaki akumulator – cena vs jakość

Akumulator to urządzenie często niezauważane, ot taka duża bateria ukryta w samochodzie, ale prawda jest taka – bez niego nie uruchomimy pojazdu i nigdzie nie pojedziemy. Dlatego, choć z pewnością nie trzeba przepłacać, to jednak warto znaleźć balans między ceną a jakością. Jak to zrobić? Postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Jaki akumulator – parametry 


Zanim przystąpimy do rozważań na temat ceny i jakości, poruszymy kwestię podstawową. Wszak, aby nowy akumulator spełniał wszystkie swoje zadania, zapewniając bezpieczne i niezawodne użytkowanie, musi on posiadać odpowiednie parametry. 

Rodzaj akumulatora – musimy wiedzieć, jakiej baterii samochodowej potrzebujemy. Do motocykla, ATV, skutera czy wózka golfowego warto wybrać akumulator żelowy, który jest odporny na wstrząsy
i przechylanie. Starszym samochodom bardzo często wystarcza akumulator kwasowo-ołowiowy. Ten nie lubi przechylania, ale generuje prąd wystarczający do obsługi takiego pojazdu i jest stosunkowo tani. 

Zobacz również:  Renault Avantime (2001-2003) - akumulatory

Współczesne samochody mają bogate wyposażenie, różnego rodzaju systemy, a co za tym idzie wymagają mocniejszych akumulatorów, generujących potężny prąd rozruchowy. Dlatego do nich trzeba wybrać baterię samochodową EFB. W przypadku, gdy pojazd posiada system Start-Stop i odzyskuje energię z hamowania, konieczne będzie zastosowanie akumulatora AGM, który jest odporny na częste rozładowywanie i ładowanie. 

Parametry techniczne żeby akumulator prawidłowo działał, musi oferować odpowiednie napięcie (zwykle 12 V) natężenie 700 A i pojemność wyrażoną w 70 Ah. Trzeba jednak zwrócić uwagę także na jego wymiary i biegunowość (prawy czy lewy plus). Od tego bowiem zależy, czy da się go zamontować.

Jaki akumulator wybrać? Ważny jest stosunek ceny do jakości

Jaki akumulator – cena vs jakość 

Skoro wiemy już, jaki akumulator będzie pasował do naszego samochodu, trzeba przyjrzeć się cenom. Podejrzenie budzą na pewno skrajnie niskie oferty od nieznanych dostawców i te można na początek odrzucić. Z drugiej strony nikt nie chce przepłacać, dlatego warto przyjrzeć się różnym modelom znanych marek, takich jak np. Varta. Można też porównać oferty specjalistycznych sklepów online i stacjonarnych, pamiętając, że mamy obowiązek zwrotu starej baterii. Dobrym miejscem będzie na pewno serwis Battery Point, gdzie, fachowcy doradzą nam, jaki akumulator wybrać, ale też pomogą
w kwestii wymiany. Dzięki temu unikniemy zbędnych kosztów i problemów z transportem czy oddawaniem starej baterii samochodowej. 

Dodaj komentarz