Poradniki

Akumulatory litowo-jonowe – jak je ładować?

Szerokie możliwości zastosowania, kompaktowe rozmiary i wysoka wydajność to największe zalety akumulatorów litowo-jonowych. Sceptycy mają jednak zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa i efektywności ładowania. Czy są to uzasadnione obawy?

Akumulatory litowo-jonowe – odpowiednia ładowarka


Potencjalne niebezpieczeństwo łączone z ładowaniem akumulatorów litowo-jonowych wynika przede wszystkim z nieprzestrzegania zaleceń producentów. Podstawowym problemem w tym zakresie jest korzystanie z innej ładowarki niż tej wskazanej w instrukcji.

Aby bezpiecznie naładować akumulator litowo-jonowy, należy ściśle przestrzegać dopuszczalnego dla danego typu ogniw napięcia oraz prądu ładowania. Nowoczesne markowe ładowarki rozpoznają automatycznie typ baterii i dopasowują do niego krzywą ładowania, czyli, innymi słowy, strategię zasilania akumulatora energią. Dzięki temu ryzyko zmian chemicznych, uszkodzeń ogniwa czy ewentualnego wybuchu zostaje ograniczone do minimum.

Zobacz również:  Auta ze stanów zjednoczonych - czy różnią się od tych europejskich?

Próba zmniejszenia kosztów poprzez użycie niewłaściwej ładowarki może de facto okazać się bardzo droga. Zniszczone akumulatory litowo-jonowe trzeba będzie wymienić.

Optymalne parametry ładowania

Drugą zasadniczą kwestią jest poziom naładowania ogniw. Akumulatory litowo-jonowe na ogół są chwalone za długą żywotność, ale tak naprawdę zależy ona w dużym stopniu od sposobu użytkowania. Podstawowym błędem popełnianym przez użytkowników jest zbyt częste ładowanie ich do maksymalnego poziomu.

Optymalnie jest ładować akumulatory litowo-jonowe do poziomu 80–85%. Pomijając ostatni etap ładowania, wydłużamy żywotność baterii nawet trzykrotnie! Raz na jakiś czas ładowanie do 100% jest jednak wskazane, gdyż pozwala to zbalansować poszczególne ogniwa.

Technologia Li-Ion odznacza się bardzo niskim poziomem samorozładowania. To ogromna korzyść, która pozwala uniknąć przykrych niespodzianek w codziennym użytkowaniu. Należy jednak pilnować, aby poziom naładowania baterii nie spadał często poniżej 20%. Akumulator warto więc podłączyć do ładowarki odpowiednio wcześniej, nawet przy poziomie 30–40%.

Zobacz również:  Bezpieczna podróż z dzieckiem. Na co zwrócić uwagę przy montażu fotelika?

Akumulatory litowo-jonowe a temperatura

Nie bez znaczenia jest temperatura, w której prowadzi się ładowanie. Akumulatory litowo-jonowe nie powinny być nigdy ładowane na mrozie, gdyż reakcje chemiczne są wówczas drastycznie spowolnione. Optymalny zakres temperatur wynosi 10–25°C, a maksymalna dopuszczalna temperatura ładowania to 45°C.

Jednocześnie warto podczas ładowania kontrolować temperaturę samych baterii. Jeśli będą się one wyczuwalnie przegrzewać, ładowarkę należy odłączyć i pozwolić na wychłodzenie.

Dostępne na rynku akumulatory litowo-jonowe różnią się parametrami, więc warto dokładnie zapoznać się z zasadami ich użytkowania i ładowania. Można je znaleźć w karcie produktu lub potwierdzić u producenta bądź dystrybutora.

 

Więcej informacji o wymogach akumulatorów znanych marek typu Panasonic, Samsung czy SAFT można znaleźć na stronie: https://wamtechnik.pl/produkty/technologie-litowe/akumulatory-litowo-jonowe-li-ion/

Dodaj komentarz