Poradniki

Gdzie kupić i jak założyć ramki do tablic rejestracyjnych?

Tablica rejestracyjna może odpaść w różnych sytuacjach, chociażby po wjechaniu w głęboką kałużę. Po zgubieniu „blachy” trzeba udać się do wydziału komunikacji i wystąpić z wnioskiem o wydanie wtórnika lub przerejestrowanie samochodu. Oczywiście lepiej zapobiegać takim sytuacjom i zainwestować w solidne ramki do tablic rejestracyjnych – gdzie można je kupić i jak je zamontować?

Czy tablica rejestracyjna musi być w ramce?


Niektórzy właściciele samochodów (zwłaszcza starszych modeli) montują tablice rejestracyjne za pomocą nitów lub wkrętów bezpośrednio do karoserii. Co prawda nie wygląda to zbyt elegancko, ale spełnia swoje zadanie – tablica jest dobrze przymocowana i niełatwo ją zgubić czy stracić w wyniku kradzieży. Niemniej należy pamiętać, że numery na tablicy muszą być czytelne i elementy mocujące nie mogą utrudniać ich odcyfrowania. Poza tym robienie dodatkowych dziur w karoserii skutkuje korodowaniem niepolakierowanych miejsc, a zacieki z rdzy mogą zmniejszyć czytelność numerów. Ramki do tablic rejestracyjnych pozwalają uniknąć tych problemów, a przy tym korzystnie wpływają na estetykę samochodu.

Zobacz również:  Jak wymienić baterię w pilocie w Audi A3, A4, A5, A6, Q5, Q7?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ramki tablicy rejestracyjnej?

Czarna, chromowana, a może z ciekawym napisem? Producenci ramek oferują różne modele, dzięki czemu można pokusić się o indywidualny akcent w swoim samochodzie. Jednak znacznie ważniejsze jest to, aby produkt był uniwersalny i otwory montażowe pasowały do każdego samochodu. Dzięki temu montaż ramki do tablic rejestracyjnych nie zajmie wiele czasu i obędzie się bez wiercenia w karoserii. Oczywiście ramka musi być również solidnie wykonana. Trzeba bowiem pamiętać, że jej podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie tablicy rejestracyjnej przed wypadnięciem i związanymi z tym konsekwencjami (potencjalny mandat, konieczność wyrobienia duplikatu).

Jak zamontować ramkę tablicy rejestracyjnej?


Jeżeli ramka będzie idealnie dopasowana, wówczas właściciel samochodu nie powinien mieć większych problemów z jej zamontowaniem. Może się jednak zdarzyć, że śruby zabezpieczające starą ramkę będą mocno zapieczone. W tej sytuacji można zastosować środek penetrujący (np. K2 Vulcan odrdzewiacz do śrub) i z wyczuciem postukać młotkiem w śrubę.

Zobacz również:  Opony wielosezonowe czy zimowe? Które lepiej sprawdzą się na Polskich drogach?

A oto krótki instruktaż montażu ramki do tablic rejestracyjnych:

  1. Usuń dolną listwę starej ramki (trzeba lekko podważyć, żeby zwolnić zatrzaski).
  2. Wyjmij tablicę rejestracyjną z ramki.
  3. Odkręć starą ramkę.
  4. Przykręć nową ramkę w miejsce starej (do tych samych otworów montażowych).
  5. Wsuń tablicę rejestracyjną do ramki.
  6. Zabezpiecz ramkę dolną listwę zatrzaskową.

Gdzie kupić solidne ramki do tablic rejestracyjnych?

Ramki tablic rejestracyjnych są dostępne w sklepach motoryzacyjnych, hipermarketach, a nawet na stacjach benzynowych. Ładne i niedrogie ramki można zamówić również przez internet, na przykład w sklepie z częściami motoryzacyjnymi AWParts.pl. Można tutaj kupić np. chromowane ramki tablic rejestracyjnych, które świetnie komponują się z innymi elementami z chromowanym wykończeniem (np. grillem, relingami, listwami). Co bardzo ważne, ramki są uniwersalne i pasują do każdego europejskiego samochodu, więc można je łatwo zamontować bez wiercenia. Ponadto wysokiej jakości materiał sprawia, że ramka jest wysoce odporna na czynniki atmosferyczne i mechaniczne uszkodzenia, zaś mocna listwa zatrzaskowa skutecznie chroni tablicę przed wypadnięciem.

Zobacz również:  Motoryzacja: samochody latające — przyszłość czy fikcja?

Mocowanie tablicy rejestracyjnej – praktyczne wskazówki

Nawet idealnie dopasowana ramka może „trzaskać” podczas zamykania klapy bagażnika czy jazdy po wyboistej drodze. Ramki do tablic rejestracyjnych można jednak wyciszyć za pomocą kawałka pianki. W sklepie AWParts dostępna jest m.in. samoprzylepna podkładka tłumiąca pod tablicę, którą wystarczy przykleić przed montażem ramki. Pianka skutecznie eliminuje hałas, a dodatkowo zapobiega zarysowaniu karoserii. Każdy kierowca powinien również wozić ze sobą długie opaski zaciskowe (trytytki), dzięki którym można przymocować tablicę rejestracyjną w razie uszkodzenia ramki. W ten prosty sposób można zabezpieczyć tablicę przed wypadnięciem do czasu zamontowania nowej ramki.

Dodaj komentarz