Pasja do motoryzacji to nie tylko miłość do nowoczesnych aut, ale również uwielbienie dla klasycznych perełek, których historia sięga niejednokrotnie czasów naszych dziadków. Choć pojazdy historyczne i zabytkowe mogą wydawać się podobnymi kategoriami, różnią się między sobą subtelnie, acz znacząco. Poznanie tych niuansów pozwoli Ci na pełne zrozumienie obowiązków i przywilejów związanych z posiadaniem takich unikatowych egzemplarzy.
Wbrew pozorom pojęcie pojazdu historycznego i zabytkowego nie są tożsame. Choć oba terminy odnoszą się do starych samochodów, różnią się kryteriami definiującymi przynależność do danej kategorii. Zrozumienie tych subtelnych różnic pozwala na właściwe zaklasyfikowanie cennego egzemplarza i skorzystanie z przysługujących mu przywilejów.
Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, pojazdem historycznym nazywamy mechaniczny środek transportu, który spełnia jedno z trzech kryteriów: ma co najmniej 40 lat, posiada ponad 25 lat i został uznany przez rzeczoznawcę za unikatowy lub znaczący dla historii motoryzacji albo jest wpisany do rejestru zabytków. Ten ostatni warunek czyni go jednocześnie pojazdem zabytkowym, zdefiniowanym w Prawie o ruchu drogowym jako wpisany do rejestru lub wojewódzkiej ewidencji zabytków bądź inwentarza muzealiów. Pojazd zabytkowy musi mieć minimum 30 lat, a jego produkcja musiała zakończyć się co najmniej 15 lat temu. Ponadto przynajmniej 75% części powinno być oryginalnych.
Posiadanie zabytkowego lub historycznego samochodu to nie tylko duma i radość kolekcjonera, lecz również szereg obowiązków. Właściciele tych cennych perełek motoryzacji muszą zadbać o ich odpowiednią konserwację, co wiąże się z przestrzeganiem wskazówek konserwatorskich. Należy też pamiętać o wykupieniu OC pojazdu historycznego, choć w tym przypadku przepisy są bardziej liberalne. Ważnym aspektem jest również konieczność uzyskania pozwolenia na wyjazd za granicę, jeśli chcemy zabrać nasz zabytek na zlot czy rajd międzynarodowy.
Z drugiej strony, właściciele pojazdów historycznych i zabytkowych mogą liczyć na liczne przywileje. Jednym z nich jest możliwość wykupienia krótkoterminowej polisy OC na okres użytkowania klasyka, a nie tradycyjnej całorocznej. Kolejnym udogodnieniem jest zwolnienie z obowiązkowych przeglądów technicznych, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Zarejestrowanie auta jako zabytkowego często wiąże się też z preferencyjnymi stawkami podatkowymi i opłatami rejestracyjnymi.
Warto podkreślić, że zarówno obowiązki, jak i przywileje właścicieli tych wyjątkowych pojazdów wynikają z chęci zachowania dla potomnych świadectw rozwoju motoryzacji. Oto kilka kluczowych zasad, których przestrzeganie zapewni bezpieczeństwo i satysfakcję z posiadania pojazdu historycznego lub zabytkowego:
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.