Strona główna » Poradniki » Wymiana oleju silnikowego – wszystko, co warto wiedzieć

Wymiana oleju silnikowego – wszystko, co warto wiedzieć

12/20/2023
części silnika

Spis treści

Posiadanie samochodu wiąże się z koniecznością regularnego przeprowadzania konserwacji. Do najważniejszych czynności należy wymiana oleju silnikowego. Jest to płyn eksploatacyjny, od którego zależy prawidłowa praca silnika. Wymianę oleju silnikowego najlepiej powierzyć profesjonalnemu mechanikowi. W poniższym artykule wyjaśnimy, jak znaleźć dobry warsztat samochodowy, jak często wymieniać olej oraz ile taka usługa kosztuje.

Wymiana oleju silnikowego – jak znaleźć dobrego mechanika?

Oczywiście można spróbować samodzielnie wymienić olej silnikowy. Taka procedura wymaga jednak czasu i doświadczenia. Aby mieć pewność, że olej zostanie wymieniony prawidłowo, najlepiej zdecydować się na wymianę u mechanika.

wymiana oleju cena

Dobry mechanik służy też radą i podpowie, jaki olej silnikowy wybrać. Ponadto niektóre warsztaty oferują gwarancję na swoje usługi, co jest dużym udogodnieniem, kiedy pojawią się jakiekolwiek problemy z pracą silnika po wymianie. Nasuwa się jednak pytanie: jak wybrać odpowiedniego mechanika, który zna się na rzeczy?

Wyszukiwarka warsztatów pomoże znaleźć najlepszego mechanika

Najlepiej skorzystać z profesjonalnej wyszukiwarki warsztatów samochodowych Motointegrator. Głównym celem serwisu jest pośrednictwo pomiędzy kierowcami a niezależnymi serwisami samochodowymi. W bazie wyszukiwarki jest ponad 20 000 warsztatów i ciągle dołączają kolejne serwisy. Wyszukiwarka pozwala znaleźć najlepszego mechanika w okolicy, a co więcej umówić się na wizytę online.

Na początek musisz określić lokalizację, w jakiej ma się znajdować warsztat samochodowy. Możesz także wskazać konkretną usługę. Wyszukiwanie może wyglądać na przykład tak:

Zobacz również:  Pojazd historyczny a zabytkowy — różnice

Oczywiście to tylko kilka przykładów. Wyszukiwarka pozwala znaleźć mechanika, który zajmie się każdym problemem w zakresie naprawy, regeneracji, diagnostyki pojazdów itd.

co ile wymiana oleju

Wymiana oleju – co ile powinno się wymieniać olej silnikowy?

Regularna wymiana oleju silnikowego jest bardzo ważnym elementem konserwacji pojazdu. W wyniku eksploatacji olej silnikowy traci lepkość i właściwości smarne. Zmienia się też skład chemiczny oleju, to znaczy zwiększa się kwasowość (co może powodować korozję części), a w oleju zbierają się niepożądane substancje (różne zanieczyszczenia i sadza). Wielu kierowców zadaje sobie pytanie: co ile wymiana oleju i filtrów?

Jazda na zużytym oleju powoduje szereg uszkodzeń. Awarii z pewnością ulegnie napęd rozrządu, a następnie można się spodziewać usterki w obszarze łożyskowania turbosprężarki. Ponadto może dojść do zatarcia wału korbowego lub tłoków. Tego wszystkiego można uniknąć (a tym samym zaoszczędzić na kosztownych naprawach), gdy regularnie wymienia się olej silnikowy.

A więc: co ile przejechanych kilometrów wymieniać olej? Odpowiedź może zabrzmieć trochę przewrotnie: to zależy. Na początek warto sprawdzić zalecenia producenta samochodu (znajdziesz je w dokumentacji auta). Powinien on wskazać interwały wymiany oleju silnikowego. Jeżeli nie dzieje się nic niepokojącego, a samochód jest użytkowany w normalnych warunkach, to należy trzymać się zaleceń producenta.

Zobacz również:  Zabudowa busa - dlaczego warto skorzystać z dedykowanej zabudowy warsztatowej?

Obecnie przyjmuje się, że należy wymieniać olej silnikowy co około 10 000 kilometrów. Jeżeli samochód jest używany w bardzo trudnych warunkach, to nawet co około 5 000 kilometrów. Duże znaczenie ma także rodzaj oleju. Oleje syntetyczne wymagają rzadszej wymiany niż oleje mineralne.

Ile trwa wymiana oleju silnikowego?

Czas wymiany zależy od kilku czynników, takich jak model samochodu i doświadczenie osoby przeprowadzającej wymianę. Niemniej wymiana oleju silnikowego nie powinna trwać dłużej niż godzinę.

Wymiana oleju – cena

Koszt wymiany oleju również zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj oleju, ale także marka pojazdu. Powinien się jednak zamknąć w kwocie maksymalnie 300 złotych. Przed skorzystaniem z oferty warsztatu samochodowego warto porównać ceny i sprawdzić opinie klientów.

wymiana oleju co ile

Wymiana oleju w skrzyni automatycznej

Trzeba pamiętać, że wymiana oleju w skrzyni automatycznej jest bardziej skomplikowanym procesem. Można ją przeprowadzić dwiema metodami: statyczną i dynamiczną. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dynamiczna wymiana oleju w skrzyni automatycznej, ponieważ pozwala na usunięcie całego zużytego oleju (w przypadku automatycznej skrzyni biegów olej znajduje się nie tylko w misie, ale i w skrzyni).

Taką wymianę oleju silnikowego przeprowadza się przy użyciu urządzenia podpinanego do układu chłodzenia skrzyni. Podczas wybierania odpowiedniego serwisu warto jednak dopytać, czy podczas dynamicznej wymiany mechanik wykonuje płukanie przekładni. Jest to bardzo ważne pod kątem prawidłowego działania skrzyni.

Zobacz również:  Wybór opon – jak wysłać opony kurierem?

Wymiana oleju w skrzyni automatycznej – koszt

Ze względu na to, że wymiana oleju w skrzyni automatycznej jest bardziej skomplikowana, to również cena procedury jest wyższa. Koszt dynamicznej wymiany oleju silnikowego zaczyna się od około 600 złotych i może sięgać nawet 2 000 złotych.

Jak zatem widać – ceny uzależnione są od rodzaju skrzyni biegów, modelu auta oraz rodzaju samego oleju. Niemniej wymiana oleju i filtra oleju to bardzo ważny element konserwacji samochodu. Należy to robić regularnie i nie zwlekać z wymianą, ponieważ stary olej jest przyczyną usterek, a nawet poważnych awarii. Dobry mechanik podpowie, jaki olej silnikowy wybrać i wykona wymianę prawidłowo. Aby znaleźć dobrego mechanika, warto skorzystać z wyszukiwarki warsztatów samochodowych.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

O Autorze
Andrzej, 49-letni entuzjasta motoryzacji, dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą na blogu, poruszając tematy związane z mechaniką i technologią samochodową.
Komentarze
    Dodaj komentarz
    Popularne bezpieczniki Volkswagen
    Popularne bezpieczniki BMW
    Popularne bezpieczniki Audi
    © Copyright 2024 Autobezpieczniki