Strona główna » Poradniki » Kupujesz pojazd? Sprawdź co powinna zawierać dobra umowa!

Kupujesz pojazd? Sprawdź co powinna zawierać dobra umowa!

07/27/2023
Kupujesz pojazd? Sprawdź co powinna zawierać dobra umowa!

Spis treści

Wiele osób obawia się samodzielnej sprzedaży auta ze względu na liczne formalności i konieczność sporządzenia dobrej umowy kupna sprzedaży auta. Tymczasem w ten sposób można uzyskać dużo lepszą cenę za swoje auto, niż oddając go do komisu. Spisanie dobrej umowy wbrew pozorom nie jest trudne, zwłaszcza, że gotowy wzór takiej umowy można pobrać przez Internet. W tym artykule podpowiadamy, jak przygotować kompletną umowę kupna sprzedaży samochodu.

Co zabezpiecza dobra umowa kupna sprzedaży auta?

Dobrze sporządzona umowa kupna sprzedaży auta jest zabezpieczeniem dla obu stron transakcji. Z perspektywy sprzedającego kluczowe jest opisanie wszystkich wad i mankamentów, o których poinformowany został nabywca. Wówczas wymienione wady nie mogą być wykorzystane do skorzystania z prawa rękojmi, czyli domagania się zwrotu pieniędzy lub rekompensaty za tzw. wady utajone. Sprzedawca powinien z kolei załączyć oświadczenie, w którym deklaruje, że auto jest wyłącznie jego własnością i jest wolne od wad prawnych, a ponadto nie toczy się żadne postępowanie, którego przedmiotem byłby sprzedawany pojazd. Wciąż przysługuje Ci jednak prawo rękojmi, jeśli po transakcji wykryte zostaną wady, które mogły zostać zatajone przez sprzedawcę.

A zatem, to w interesie obu stron jest sporządzenie kompletnej umowy, w której znajdą się wszystkie szczegółowe informacje, jak również oświadczenia. Zarówno osoba sprzedająca, jak i kupująca samochód powinna zatem dobrze przygotować się do takiej transakcji i pozyskać wzór umowy z Internetu. Z perspektywy nabywcy jest to o tyle ważne, że kompletna i dobrze spisana umowa kupna sprzedaży jest niezbędna przy późniejszych formalnościach.

Zobacz również:  Na czym polega turkusowa organizacja?

Jakie dane powinna zawierać umowa?

Najwygodniejszym sposobem przygotowania dobrej umowy kupna sprzedaży auta jest pobranie gotowego wzoru przez Internet. Mimo wszystko warto jednak wiedzieć, jakie dane powinny znaleźć się w umowie, aby była ona kompletna. Oto wymagane dane oraz dodatkowe zapisy:

  • dane sprzedającego i kupującego (dane osobowe, dane adresowe, PESEL, rodzaj i nr dokumentu tożsamości);
  • dane samochodu (marka, model, rok produkcji, parametry silnika, numer nadwozia (VIN), numer rejestracyjny, aktualny przebieg);
  • wartość transakcji (liczbowo i słownie);
  • data i miejsce sporządzenia umowy;
  • sposób przekazania zapłaty i sposób przekazania auta;
  • oświadczenie kupującego o zapoznaniu się ze stanem technicznym;
  • oświadczenie sprzedającego, że samochód jest jego własnością i jest wolny od wad prawnych;
  • informacja o tym, kto jest zobowiązany do zapłacenia podatku PCC;
  • podpisy wszystkich stron transakcji (na każdej stronie z treścią).

I to w zasadzie wszystko. Jeśli umowa kupna sprzedaży auta będzie zawierać powyższe informacje, masz pewność, że dobrze zabezpiecza ona interesy obu stron transakcji, a ponadto, że po zawarciu transakcji nie pojawią się żadne nieoczekiwane problemy przy załatwianiu ostatnich formalności.

Zobacz również:  Jaki samochód miejski wybrać?

Na jakie szczegóły należy zwrócić szczególną uwagę?

Przymierzasz się do zakupu auta? W momencie spisywania umowy powinieneś zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest oświadczenie sprzedającego, że samochód jest wyłącznie jego własnością i jest wolny od wad prawnych. Ponadto, umowa powinna zawierać informacje o wadach technicznych, o których zostałeś poinformowany podczas oglądania samochodu. Przed podpisaniem umowy dokładnie ją przeczytaj i sprawdź poprawność wszystkich danych. Zweryfikuj dane samochodu z numerem rejestracyjnym i kartą pojazdu (o ile została wydana), a także dane sprzedawcy z jego dokumentem tożsamości. Zadbaj także o to, aby umowa została podpisana przez sprzedawcę na każdej stronie zawierającej jakąkolwiek treść.

Jak ułatwić sobie zadanie sporządzenia dobrej umowy?

Konieczność samodzielnego sporządzenia umowy budzi w wielu sprzedających poważne obawy. Niebezpodstawnie. W końcu chcemy uniknąć sytuacji, w których błędy w umowie będą skutkować poważnymi konsekwencjami po zawarciu transakcji. Pamiętaj, że możesz pobrać wzór umowy kupna sprzedaży samochodu przez Internet. Gotowe wzory zawierają wszystkie niezbędne rubryki i są przygotowane w taki sposób, aby sporządzenie umowy krok po kroku było proste, wygodne i nie budziło żadnych wątpliwości żadnej ze stron. Jeśli przygotowujesz się do sprzedaży auta, wydrukuj kilka wzorów umowy. Przy zawarciu transakcji podpisane powinny zostać dwa egzemplarze umowy. Jedna dla nabywcy i druga dla sprzedającego.

Zobacz również:  Jak wyłączyć kontrolkę ABS?

Jakie formalności czekają Cię po zakupie auta?

Po zakupie auta powinieneś w przeciągu 14 dni zapłacić podatek PCC. W teorii strony mogą dogadać się w kwestii tego, kto jest odpowiedzialny za uiszczenie tej opłaty, ale zwyczajowo przyjęło się, że jest to obowiązek spoczywający na nabywcy. Jeśli jest to konieczne, zadbaj o badanie techniczne w SKP. Zwróć uwagę także na ubezpieczenie auta – polisa poprzedniego właściciela przeszła na Ciebie, ale wielu nabywców woli jak najszybciej wykupić ubezpieczenie dostosowane do swoich potrzeb. Po powyższych formalnościach czeka Cię jeszcze rejestracja auta w wydziale komunikacji.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

O Autorze
Andrzej, 49-letni entuzjasta motoryzacji, dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą na blogu, poruszając tematy związane z mechaniką i technologią samochodową.
Komentarze
    Dodaj komentarz
    Popularne bezpieczniki Volkswagen
    Popularne bezpieczniki BMW
    Popularne bezpieczniki Audi
    © Copyright 2024 Autobezpieczniki