Poradniki

Nietypowe a przydatne narzędzia warsztatowe – tych urządzeń nie warto lekceważyć!

Gdy mówimy o narzędziach warsztatowych, zazwyczaj przychodzi nam na myśl zestaw kluczy, wkrętaków czy kombinerek. Te podstawowe składniki wyposażenia są niezbędne, ale nie wystarczają dla zaspokojenia potrzeb klientów. Z myślą o różnorodnych modelach samochodów czy motocykli i elementach ich budowy, wymyślono nietypowe, a bardzo przydatne narzędzia. Które z nich warto zakupić do swojego warsztatu?

Klucze pneumatyczne kątowe


Nasz zestaw nietypowych narzędzi warsztatowych zaczynamy od kluczy pneumatycznych kątowych. Nie jest to pierwszy wybór wielu mechaników czy majsterkowiczów, a jak pokazuje życie, ich użycie w wielu sytuacjach potrafi zaoszczędzić czas i energię.

Znajdują szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane jest skręcanie lub rozkręcanie śrub w miejscach trudno dostępnych (silniki, zawieszenia, układy hamulcowe). Z uwagi na swój uniwersalny charakter mogą być z powodzeniem wykorzystywane w mechanice samochodowej, montażu sprzętu przemysłowego, naprawach pojazdów powietrznych czy w segmencie stoczniowym.

Zobacz również:  Agencja celna a cło - Jak obliczane są opłaty celne?

Nitownice pneumatyczne


Pozostając w kategorii narzędzi pneumatycznych, warto zwrócić uwagę na nitownice. Będą one szczególnie przydatne, gdy w ramach prac zamierzamy łączyć materiały, takie jak drewno, metal czy tworzywa sztuczne. Spotkać je można między innymi w przemyśle, gdzie pomagają zespolić blachy, profile metalowe czy rury w jedną trwałą konstrukcję.

Nitownice pneumatyczne mają także zastosowanie w mechanice pojazdowej. Z powodzeniem łączą elementy ramy, karoserii, a nawet wnętrza samochodu. Główną zaletą automatyzacji procesu nitowania jest szybkość, precyzja, trwałość oraz odporność na drgania.

Nitownica pneumatyczna
Nitownica pneumatyczna 6,4 mm

Ściągacze, jako wyjątkowo przydatne narzędzia warsztatowe

Ściągacze, zwane także wyciągaczami lub ciągnikami, to narzędzia służące do usuwania lub wyciągania elementów, które są mocno osadzone na wałach. Te narzędzia są niezwykle przydatne w różnych dziedzinach, w tym przede wszystkim w warsztatach samochodowych i przemyśle. Sprawdzą się w sytuacjach, gdzie konieczne jest wywieranie siły w celu usunięcia lub przemieszczenia obiektów.

Zobacz również:  Efektywne zarządzanie w branży logistycznej

Za ich pomocą można zdjąć ciasno dopasowane łożysko czy zdemontować samochodowe wycieraczki. Standardowo wykonanie tych czynności wiąże się z koniecznością użycia dużej siły. Dzięki efektywnej budowie ściągaczy siła pozyskiwana jest z prostego układu hydraulicznego. Finalnie wykonanie trudnych i skomplikowanych czynności, staje się łatwe i osiągalne dla każdego majsterkowicza. Szeroki wybór wysokiej jakości narzędzi warsztatowych znajdziesz w Jonnesway.

Punktaki i wybijaki

Markowe narzędzia warsztatowe zawierają także wiele typów produktów ręcznych. Należą do nich między innymi wybijaki i punktaki. Ta pierwsza grupa, nazywana również dłutami udarowymi, zawiera narzędzia stosowane do wybijania lub wyciskania elementów z różnych materiałów.

Pomagają usuwać zawleczki, sworznie czy tulejki. Sprawdzają się przy demontażu zderzaków, zawiasów oraz klamek. Posiadanie w warsztacie dobrej jakości wybijaków przyśpiesza i ułatwia pracę związaną z pozbywaniem się zbędnych części.

Zobacz również:  Wynajem samochodu: Czy opłaca się korzystać z usług wypożyczalni?

Z kolei punktaki to narzędzia wykorzystywane do oznaczenia punktu na materiale, który w dalszej kolejności poddawany jest na przykład wierceniu. Standardowe punktaki zostawiają ślad dzięki uderzeniu narzędzia młotkiem. Punktaki automatyczne znakują materiał poprzez zastosowanie wewnętrznej sprężyny poruszającej stalową iglicą. W ten sposób wygodnie i szybko przeprowadzają cały proces.

Punktak automatyczny regulowany
Punktak automatyczny regulowany

Dodaj komentarz