Błąd P0134 – jak naprawić?

P0134 Kod Definicja

Kod usterki diagnostycznej P0134 jest wskazaniem, że istnieje problem z czujnikiem tlenu znajdującym się przed katalizatorem i na banku silnika, który mieści cylinder nr 1.

Co oznacza kod P0134

 • Czujnik tlenu odczytuje ilość tlenu i paliwa wydobywającego się z układu wydechowego, aby upewnić się, że stosunek tlenu do paliwa jest prawidłowy. Czujnik tlenu przesyła tę informację do modułu sterowania mocą (PCM).
 • Jeśli w spalinach znajduje się niewystarczająca ilość tlenu, moduł sterujący zasilaniem (PCM) zmniejszy ilość paliwa zużywanego przez silnik. Jest to ważne, ponieważ jeśli w spalinach nie ma wystarczającej ilości tlenu, samochód zużywa więcej paliwa i emituje tlenek węgla do atmosfery.
 • Jeśli ilość paliwa w spalinach jest niewystarczająca, moduł sterujący zasilaniem (PCM) zwiększa ilość paliwa zużywanego przez silnik. Jest to ważne, ponieważ jeśli w spalinach nie ma wystarczającej ilości paliwa, samochód będzie emitował węglowodory i tlenki azotu do powietrza.

Co powoduje kod P0134?

Odczyt miliwoltów z prawidłowo działającego czujnika tlenu porusza się w górę i w dół. Gdy moduł sterowania mocą (PCM) wykryje, że czujnik tlenu millivolt jest zatrzymany i nie działa prawidłowo, spowoduje to kod usterki P0134. Ten kod usterki może być spowodowany przez następujące czynniki:

 • Uszkodzony obwód grzałki.
 • Uszkodzony lub odłączony przewód czujnika tlenu.
 • Korozja na złączach
 • Nieszczelność podciśnienia w silniku
 • Uszkodzony moduł sterowania mocą (PCM)
Zobacz również:  Błąd P0336 - jak naprawić?

Jakie są objawy kodu P0134?

Istnieje kilka rzeczy, które mogą wystąpić w związku z kodem usterki P0134:

 • Na desce rozdzielczej może zapalić się kontrolka Check Engine, a silnik może zgasnąć.
 • Możesz doświadczyć uczucia, że Twój samochód pracuje słabo lub na biegu jałowym.
 • Może również pojawić się zapach czegoś w rodzaju zgniłych jaj i/lub czarny dym wydobywający się z wydechu.
 • Zdarzają się sytuacje, w których kierowca nie zauważy żadnego z tych objawów, poza zapaleniem się kontrolki silnika, ale jest to rzadkie zjawisko.

W jaki sposób mechanik diagnozuje kod P0134?

Technik użyje skanera OBD-II do zdiagnozowania kodu P0134. Należy przechwycić dane stopklatki, aby określić, kiedy kod został ustawiony po raz pierwszy. W tym momencie należy skasować kod i sprawdzić pojazd.

Podczas jazdy próbnej pojazd powinien osiągnąć normalną temperaturę pracy, aby sprawdzić, czy kod pojawi się ponownie. Jeśli kod usterki powróci, należy sprawdzić okablowanie prowadzące do czujnika tlenu i uziemienie. Podczas kontroli technik będzie szukał pęknięć i korozji. Dane na żywo powinny być obserwowane w celu ustalenia, czy zawory miliwoltowe przechodzą od stanu niskiego do wysokiego.

Czujnik tlenu powinien być również sprawdzony w celu ustalenia, czy ma on zasilanie i czy otrzymuje odpowiednie napięcie sygnału z modułu sterowania mocą (PCM).

Najczęstsze błędy podczas diagnozowania kodu P0134

Częstym błędem popełnianym podczas diagnozowania kodu usterki P0134 jest założenie, że czujnik tlenu jest pierwszą rzeczą, którą należy wymienić, bez rozważenia innych możliwości.

Zobacz również:  Błąd P0133 - jak naprawić?

Czasami sam czujnik tlenu nie jest problemem i są inne rzeczy, które mogą uniemożliwić działanie czujnika tlenu, takie jak okablowanie czujnika tlenu. Przed wymianą czujnika tlenu należy sprawdzić okablowanie i wykluczyć przyczynę.

Jak poważny jest kod P0134?

Kod usterki P0134 raczej nie uniemożliwi eksploatacji pojazdu, ponieważ powinien on ruszyć i pracować, ale kierowcy mogą odczuwać brak mocy.

Jazda z kodem błędu P0134 może spowodować uszkodzenie katalizatora, ale wymaga to długiego okresu czasu. Najbardziej szokujące w tym kodzie usterki jest to, że spadek zużycia paliwa jest powszechne, więc samochód będzie spalać paliwo w wyższym tempie. Z tego powodu ważne jest, aby technik zdiagnozował ten kod, jak również dokonał niezbędnej naprawy, tak szybko jak to możliwe.

Jakie naprawy mogą naprawić kod P0134?

 1. Technik powinien użyć skanera do sprawdzenia poprawności kodu błędu. Po zatwierdzeniu kodu usterki należy go skasować i przeprowadzić jazdę próbną. Jeśli lampka kontrolna silnika pojawi się ponownie z tym samym kodem usterki, należy przeprowadzić kontrolę.
 2. Kable i złącza powinny być sprawdzone pod kątem uszkodzeń. Jeśli kable i złącza są uszkodzone, należy je naprawić lub wymienić. Zresetować kod błędu i wykonać jazdę próbną.
 3. Jeśli kontrolka silnika zapali się ponownie i technik otrzyma ten sam kod, czujnik tlenu będzie musiał zostać wymieniony.
 4. Jeśli kod błędu P0134 pojawi się ponownie po wymianie czujnika tlenu, należy sprawdzić rurę wydechową i bezpiecznik nagrzewnicy, aby wykluczyć ewentualne uszkodzenie obu tych elementów.
Zobacz również:  Błąd P0010 - jak naprawić?

Dodatkowe uwagi dotyczące kodu P0134

Najczęściej konieczna jest wymiana samego czujnika tlenu na nowy. Przed wymianą czujnika tlenu należy jednak wykluczyć problem z okablowaniem i złączami.

Ważne jest, aby zresetować kod błędu i przetestować pojazd po naprawie lub wymianie kabli, złączy lub czujnika tlenu, aby sprawdzić, czy kod pojawia się ponownie, przed przejściem do następnego możliwego problemu.

Jeśli po sprawdzeniu okablowania i/lub złączy oraz wymianie czujnika tlenu kod usterki nadal się pojawia, istnieje kilka mniej prawdopodobnych możliwości uzyskania tego kodu. Niektóre samochody mają bezpiecznik dla obwodu ogrzewania czujnika tlenu i w tym przypadku, możliwe jest, że bezpiecznik wybuchł, choć nie jest to powszechne.

Możliwe jest również, że rura wydechowa ma dziury lub nadmierną ilość rdzy. Ostatnią i najmniej prawdopodobną możliwością uzyskania tego kodu jest to, że moduł sterowania mocą (PCM) jest uszkodzony i wymaga wymiany.

Dodaj komentarz