Strona główna » Bez kategorii » Silnik nie chce odpalić? Sprawdź, co może być tego przyczyną i jakie powinieneś podjąć działania

Silnik nie chce odpalić? Sprawdź, co może być tego przyczyną i jakie powinieneś podjąć działania

08/13/2022
Silnik nie chce odpalić? Sprawdź, co może być tego przyczyną i jakie powinieneś podjąć działania

Spis treści

Spieszysz się do pracy lub na spotkanie, a samochód nie chce odpalić? Kto z nas nie zna tego problemu. W takiej sytuacji chcemy jak najszybciej rozwiązać sytuację, do czego niezbędna jest właściwa diagnoza problemu. Dowiedz się, co może być przyczyną braku możliwości odpalenia silnika i co należy zrobić w takiej sytuacji.

Problemy z akumulatorem

Pierwszym, co przychodzi na myśl, jest problem z akumulatorem. Wynika to w dużej mierze z nadziei żywionej przez kierowcę, ponieważ wyładowanie akumulatora to jedna z najbardziej optymistycznych wersji. Bateria samochodowa bierze udział w odpalaniu silnika oraz zasila wszelkie urządzenia elektryczne i elektroniczne w pojeździe. Do wyładowania może dojść z wielu powodów, takich jak:

  • niska temperatura powietrza,
  • długi postój pojazdu,
  • zużycie urządzenia,
Zobacz również:  Maksymalizacja żywotności pojazdu: Holistyczne podejście do konserwacji

Jeśli problemem jest akumulator, najczęściej wystarczy go nieco podładować. Do tego potrzebny jest prostownik. To swego rodzaju ładowarka, która pozwala w ciągu kilkudziesięciu minut naładować rozładowany akumulator. Warto mieć pod ręką ten element, który może uratować dzień. Prostownik sprawdzi się, jeśli powodem wyładowania jest niska temperatura lub długi postój. Co prawda starszy, zużyty akumulator również można naładować, jednak będzie to działanie doraźne – ostatecznie konieczna jest wymiana.

Rozrusznik lub alternator

Kolejne z relatywnie mało poważnych awarii, które mogą odpowiadać za problemy z zapalaniem, to uszkodzenie rozrusznika lub alternatora. Oba elementy biorą bezpośredni udział w odpalaniu jednostki napędowej. Niestety w przypadku rozrusznika i alternatora nie da się załatwić sprawy tak szybko, jak ma to miejsce przy niesprawności akumulatora. Konieczna jest wymiana podzespołu, która jednak nie generuje dużych kosztów. Kupując tego typu części zamienne, najlepiej zaglądnąć do sklepu internetowego. W ofercie dobrych sprzedawców internetowych znajdziesz jakościowe części, w bardzo przystępnych cenach. Dowodem tego jest choćby oferta przygotowana przez Ucando.pl – https://www.ucando.pl/czesci-zamienne.

Zobacz również:  Dodge Grand Caravan (2008-2019) - skrzynka bezpieczników

Problemy z silnikiem

Najbardziej pesymistyczną z możliwości jest uszkodzenie silnika. Awaria tłoków, cylindrów czy głowicy to potencjalne przyczyny problemów z odpaleniem. W takim przypadku prawdopodobnie konieczna będzie wymiana jednostki napędowej. Jednak nawet jeśli problem tkwi w silniku, nie musi być aż tak strasznie.

Problemy z odpalaniem mogą być spowodowane przez niewłaściwą pracę przepustnicy. Jej wymiana to dość duży koszt, jednak nieporównywalnie mniejszy niż wymiana całego silnika. Poza tym czasami przyczyna tkwi w tkwiących w przepustnicy zanieczyszczeniach – wtedy wystarczy jedynie wyczyścić przepustnicę. Silnik może odmówić posłuszeństwa już na starcie również w przypadku awarii wtrysków. Podobnie jak w przypadku przepustnicy, oznacza to dosyć duży wydatek, jednak o wiele mniejszy niż w przypadku najczarniejszego scenariusza, jakim jest wspomniane wcześniej uszkodzenie części wewnętrznych silnika lub głowicy.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

O Autorze
Andrzej, 49-letni entuzjasta motoryzacji, dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą na blogu, poruszając tematy związane z mechaniką i technologią samochodową.
Komentarze
    Dodaj komentarz
    Popularne bezpieczniki Volkswagen
    Popularne bezpieczniki BMW
    Popularne bezpieczniki Audi
    © Copyright 2024 Autobezpieczniki