Błąd P0309 – jak naprawić?

Definicja kodu błędu P0309

Pojawienie się kodu usterki P0309 oznacza, że moduł sterujący układu napędowego stwierdził usterkę zapłonu na cylindrze numer 9.

Co oznacza kod P0309

Pojawienie się tego kodu oznacza, że komputer pojazdu stwierdził, że jeden z cylindrów silnika nie jest prawidłowo odpalany.

Co powoduje wystąpienie kodu P0309?

Możliwe przyczyny wystąpienia kodu usterki:

 • Spalony zawór wydechowy
 • Wadliwy katalizator
 • Słaba kompresja
 • Kończy się paliwo
 • Uszkodzona cewka
 • Uszkodzony czujnik tlenu
 • Uszkodzony wtryskiwacz paliwa
 • Uszkodzone okablowanie
 • Uszkodzona świeca zapłonowa
 • Wadliwy komputer pokładowy, choć zdarza się to rzadko.

Jakie są objawy kodu P0309?

Istnieje szereg objawów, które mogą być spowodowane przez kod P0309. W wielu przypadkach zapala się kontrolka serwisowa silnika. Oprócz zapisanego kodu, pojazd może mieć nierówną pracę na biegu jałowym, a przyspieszenie może być nierównomierne. Kierowca może również zauważyć, że pojazd ma mniejszą moc. Niektórzy uważają również, że pojazd trudniej jest uruchomić.

Zobacz również:  Błąd P0113 - jak naprawić?

Jak mechanik może zdiagnozować kod P0309?

Kiedy mechanik będzie próbował zdiagnozować kod P0309, podłączy swój skaner OBD-II do komputera pokładowego pojazdu. Następnie będą szukać kodu i wszelkich innych kodów, które mogą być przechowywane w pojeździe. W tym momencie resetują kod i jadą samochodem, aby sprawdzić, czy kody pojawią się ponownie.

Jeśli kod powróci, wtedy wiedzą, że jest to problem, który będą musieli naprawić. Będą one następnie rozpocząć poszukiwania wszystkich innych potencjalnych problemów, które mogą być przyczyną kodu do przechowywania, takich jak wadliwe wtryskiwacze paliwa, złe okablowanie, lub problematyczne katalizator.

Najczęstsze błędy podczas diagnozowania kodu P0309

Gdy ten kod jest obecny, niektórzy mechanicy mogą sądzić, że problem leży w układzie zapłonowym, a nie w innych obszarach. Możliwe, że wina leży po stronie układu zapłonowego, ale istnieją również inne czynniki, które mogą powodować ten zapłon cylindra. Ważne jest, aby mechanicy przyjrzeli się wszystkim potencjalnym obszarom, które mogą być przyczyną problemów i znaleźli właściwe rozwiązanie dla pojazdu.

Zobacz również:  Błąd P0335 - jak naprawić?

Jak poważny jest kod P0309?

Podczas gdy zapisany kod i zapalenie się kontrolki serwisowej może nie wydawać się wielkim problemem, istnieją inne potencjalne problemy związane z kodem P0309. Kierowcy jadący pojazdami, które nie przyspieszają prawidłowo podczas jazdy, mogą być narażeni na niebezpieczeństwo. Każdy pojazd, który nie działa prawidłowo, może potencjalnie spowodować wypadek. Najlepszym sposobem postępowania jest zabranie pojazdu do mechanika, który może go zdiagnozować i dokonać odpowiednich napraw. Jest to prawdą bez względu na to, jaki kod został zapisany.

Jakie naprawy mogą naprawić kod P0309?

Poniżej przedstawiono niektóre z możliwych poprawek, które mechanicy będą próbować, gdy próbują poradzić sobie z błędnie wystrzelonym cylindrem numer 9.

Zobacz również:  Błąd P0421 - jak naprawić?
 1. Zresetuj kod i sprawdź, czy problem powróci.
 2. Jeśli kod powróci, wtedy mechanik będzie chciał sprawdzić wszystkie przewody w złączach prowadzących do cylindra, jak również świece zapłonowe.
 3. Wymienić świece zapłonowe, przewody świec zapłonowych, cewki i wirnik, a także kołpak rozdzielacza.
 4. W niektórych przypadkach, katalizator może być uszkodzony i może wymagać wymiany.

Dodatkowe uwagi dotyczące kodu P0309

Kod P0309, jak wszystkie kody usterek, nie jest niczym, co można zignorować. Jak najszybciej udaj się z pojazdem do mechanika w celu postawienia właściwej diagnozy i dokonania naprawy.

Dodaj komentarz