Poradniki

Bezpieczeństwo i funkcjonalność – wszystko, co musisz wiedzieć o boxach dachowych

Dużo podróżujesz, a Twoja przestrzeń bagażowa często okazuje się niewystarczająca? Box dachowy będzie tym, co ją efektywnie zwiększy! Co to jest? Kiedy warto po niego sięgnąć? Jak wybrać odpowiedni? Zajrzyj niżej i znajdź odpowiedzi na pytania, które Cię nurtują. Zapraszamy do lektury!

Box dachowy: co to jest?


Box dachowy to rodzaj pojemnika montowanego na dachu samochodu, który służy do przewożenia dodatkowego bagażu. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie w przypadku, gdy przestrzeń bagażowa samochodu jest niewystarczająca na przewożone rzeczy. Taki box dachowy posiada aerodynamiczny, wydłużony kształt, przypominający owal lub prostokąt z zaokrąglonymi krawędziami. To sprawia, że zapewnia spore możliwości przewozowe, a przy tym minimalizuje opór przepływu powietrza w czasie jazdy, dzięki czemu nie wpływa mocno na ilość spalanego paliwa.

Dachowe boksy zwykle wykonane są z lekkich, trwałych materiałów, takich jak termoformowana, gruba płyta ABS, i dodatkowo pokrywane warstwą akrylu, by były trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Co więcej, box dachowy zazwyczaj posiada system zamykania na klucz, zapewniający bezpieczeństwo przewożonych rzeczy.

Kiedy warto sięgnąć po box dachowy?


Jeśli sporo przemieszczasz się samochodem i zabierasz ze sobą wiele rzeczy, box dachowy może być Twoim wartościowym wsparciem tak naprawdę codziennie – zwłaszcza gdy w bagażniku musisz mieć wolną przestrzeń, bo przewozisz w nim np. psa czy wózek dziecięcy. Dzięki jego obecności łatwiej Ci będzie zorganizować przestrzeń wewnątrz auta, nie rezygnując przy tym z żadnych przewożonych przedmiotów.

Zobacz również:  Wynajem samochodu: Czy opłaca się korzystać z usług wypożyczalni?

Bagażnik na dach to także wartościowe rozwiązanie przy długich podróżach. Podczas długich wakacyjnych wyjazdów czy rodzinnych wycieczek, kiedy potrzebna jest dodatkowa przestrzeń na bagaże, sprzęt kempingowy lub inne przedmioty, sprawdzi się on idealnie. Będzie też wartościowym wsparciem, gdy zaplanujecie wyjazd na narty czy nurkowanie, a potrzebny do nich sprzęt zajmie większość bagażnika i zabraknie w nim miejsca na ubrania czy kosmetyki.

Obecność dachowego boxu może okazać się nieoceniona także przy przeprowadzce. Przewiezienie swoich rzeczy z jednego miejsca w drugie może być kłopotliwe, gdy jest ich wiele. Bagażnik na dachu pozwoli na zwiększenie pakowności auta, a tym samym zmniejszy liczbę kursów, jakie będziesz musiał wykonać przy zmianie miejsca zamieszkania.

Box dachowy – o czym pamiętać przy wyborze?

Zainteresował Cię swoimi możliwościami box dachowy i postanowiłeś go kupić? Zanim jednak wrzucisz pierwszy lepszy model do swojego koszyka zakupowego, rozważ kilka aspektów, które będą miały wpływ na jego późniejsze użytkowanie. O czym dokładnie musisz pamiętać?

Zobacz również:  Jak wymienić baterię w pilocie w Audi A3, A4, Q3, Q7, R8, TT?

Kompatybilność bagażnika dachowego z autem

Najważniejszym czynnikiem wyboru boxu dachowego powinna być jego kompatybilność z Twoim autem. W sprzedaży znajdziesz wiele uniwersalnych modeli, ale upewnij się, że wypatrzony model pasuje do Twojego samochodu. Sprawdź wymiary posiadanych belek na dachu pojazdu i dopasuj do nich szerokość do kupowanego boxa. Pamiętaj przy tym o maksymalnym obciążeniu, jakie może pojawić się na Twoim dachu, by wykluczyć zagrożenie związane z jego przekroczeniem.

model boxu na dach auta

Pojemność dachowego bagażnika a Twoje potrzeby

Zdecyduj, ile dodatkowej przestrzeni bagażowej potrzebujesz. Box dachowy powinien być wystarczająco duży, aby pomieścić Twój bagaż, ale nie tak duży, aby znacznie wpływał na aerodynamikę i zużycie paliwa pojazdu. Zwróć także uwagę na jego kształt pod kątem rzeczy, które planujesz przewozić. Różnorodne wyprofilowanie tego typu bagażników będą miały wpływ na to, co się do nich zmieści.

System montażu boxa

Ważnym czynnikiem wyboru bagażnika dachowego powinien być system jego montażu. Jeśli nie chcesz tracić czasu i nerwów na jego umieszczanie na dachu, sięgnij po model o prostym i intuicyjnym systemie mocowania. Sprawdź, czy w zestawie znajdują się wszystkie niezbędne elementy montażowe, by mieć pewność, że wybierasz gotowy zestaw. Zwróć uwagę także na obecność pasów do mocowania ładunku wewnątrz kufra – dzięki nim przewożone przedmioty w prosty sposób zabezpieczysz.

Zobacz również:  Jak znaleźć kod silnika Audi?

Bezpieczeństwo i jakość dachowego bagażnika

Przewożenie boxa na dachu wiąże się z dużą odpowiedzialnością – źle zabezpieczony może zagrażać nie tylko Tobie, ale i innym kierowcom na drodze. W czasie hamowania ze źle przypiętego czy zamkniętego bagażnika dachowego mogą wypaść rzeczy, które rozsypane na przedniej szybie ograniczą Twoją widoczność. Mogą też spaść na samochód za Tobą, co może wiązać się nawet z wybiciem szyby i zranieniem kierowcy. Aby tego uniknąć, sięgaj po bagażniki z odpowiednimi certyfikatami jakości i solidnymi zabezpieczeniami. Zwróć uwagę na to, czy wybrany model posiada zamek centralny z ryglami, które zagwarantują odpowiednie bezpieczeństwo na drodze.

Boxy samochodowe to świetny sposób na zwiększenie przestrzeni bagażowej samochodu w bezpieczny sposób. Jeśli wciąż brakuje Ci miejsca w aucie, nie czekaj – zakup jeden z wysokojakościowych modeli i ciesz się jego praktycznością!

Dodaj komentarz